Magyar Szó / Vajdaság SZENTTAMÁS Az idén minden másképpen van

A fogyatékkal élők világnapja alkalmából tegnap a Gyöngy, a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesülete 9 és 15 óra között az Erste Bank csarnokában saját készítésű munkáiból rendezett kiállítást,

melynek célja, hogy a társadalmat közelebb hozza a fogyatékkal élők, többek között a látás-, a hallássérült és egyéb fogyatékkal élő emberek mindennapjaihoz.

Description: (Paraczky László felvétele)

(Paraczky László felvétele)

Slavka Popić, az egyesület elnöke ez alkalomból elmondta, az idén a járvány miatti gyülekezési tilalom nem teszi lehetővé, hogy a helyi cukorbetegek egyesületével közösen hívják fel a figyelmet a jelentős dátumra, helyette az érintettek közös online tanácskozáson vehetnek részt. A tanácskozás a Közös fellépés a fogyatékossággal élő személyek nemzeti szintű befogadásáért − Új stratégiák elnevezéssel az ENSZ Fogyatékossággal élő Személyek Jogairól szóló Egyezményét aláíró államok 13. konferenciájának keretében zajlik.

Ugyanakkor ezen a napon még egy online rendezvénybe bekapcsolódnak, amelyet a Magyarkanizsa Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ, az Együtt Veled – Értük, az értelmi és testi fogyatékkal élők érdekeit védő és segítő egyesület szervezésében Az idén minden másképpen van elnevezéssel tartanak.

− Az idén sajnos, valóban minden másképp van, ezt mi felnőttek, és az egyesület minden tagja érzi, tapasztalja. Tiszteletben tartjuk a COVID–19-járvány megfékezésére tett intézkedéseket, és egyúttal üzenjük a szenttamási polgároknak, hogy a kiállított ajándékok, apróságok, díszek közül bármi elvihető.

Tegyék otthon akár a fenyőre, a fenyő alá, vagy bármilyen jól látható helyre, hiszen az egyesület tagjai mindig szeretettel gondolnak rájuk.

Hálás köszönet a támogatásért az egészségháznak, a Szociális Központnak, az összes iskolának, óvodának, banknak és a Graditelj Közvállalatnak, hogy a fogyatékossággal élő embereknek helyet találtak környezetünkben.

Büszkék vagyunk erre a környezetre – mondta Slavka Popić.

DAN OSOBA SA INVALIDITETOM!

Međunarodni dan Osoba sa invaliditetom

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar obeležava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana.

Cilj obeležavanja je da se i osobama sa invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u upravljanju društvom u kome žive.

Osobe sa invaliditetom danas čine oko 15 procenata svetske populacije i nailaze na brojne probleme i barijere u svom svakodnevnom funkcionisanju.

Suočavaju sa nejednakim mogućnostima u pogledu obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite; njihov svakodnevni život opterećuju i mnoge predrasude i stereotipi.

Invalidnost nikoga ne osuđuje na niži kvalitet života i restrikcije u uživanju ustavom zajemčenih prava.

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Pokrajinski ombudsman u svom saopštenju za javnost, podsetio je na reči iz Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima:

Međunarodni dan Osoba sa invaliditetom

„Sva ljudska bića se rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima“.

Hoće li ove reči biti neobavezujuća fraza ljudskopravaškog žargona ili ne to, pre svega, zavisi od našeg odnosa prema osobama sa invaliditetom.

U tom odnosu, po najdubljem uverenju Pokrajinskog ombudsmana, ne sme biti ni sada, a ni ubuduće, ni u redovnom, a ni u vanrednom stanju, ničega što bi osobe sa invaliditetom lišavalo garantovanih prava i narušavalo njihovo ljudsko dostojanstvo.

Description: http://www.srbobran.net/uploads/media/news/2020/oktobar2020/leptiri05.jpg

Saopštenjem za javnost povodom 03. decembra obratili su se javnosti iz Udruženja za mentalno nedovoljno razvijene osobe „Biser.

Evo saopštenja:

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom  3. decembаr 2020. obeležićemo postavkom panoa i ručno rađenih flajera koje su napravili osobe sa invaliditetom u prostorijama Erste banke u Srbobranu u periodu od 9:00 do 15:00 sati.

Osobe sa invaliditetom ovom prilikom neće biti prisutne u prostorijama banke, kao ranijih godina.

Nećemo imati direktnu saradnju ni sa Udruženjem „Plavi krug“ sa kojim smo već više godina u nazad se družili i na ovaj dan, proveravali zdravlje svih članova  „Biser-a“.

Ove godine ćemo se poslužiti dostupnom tehnologijom i prisustvovati:
Zoom webinaru na temu:
“Zajedničko delovanje za uključenost osoba sa invaliditetom na nacionalnom nivou: nova UNPRPD Strategija”   Manifestaciji putem facebook-a koja će se održati u Kanjiži u organizaciji udruženja „S tobom za njih“ i Centra za pružanje usluga socijalne zaštite opštine Kanjiža“ pod nazivom „ Sa nama je svet potpun“ .

Sve je ove godine drugačije.

Poštujemo propisane mere u cilju sprečavanja širenja virusa Covid-19.

Zato upućujemo molbu našim sugrađanima da uzmu flajere i ove godine njime okite svoje jelke, stave ih na vidno mesto u svojim kućama i time pomisle na osobe sa invalidtetom koji su njihovi sugrađani.

Zahvaljujući svim građanima, lokalnoj samoupravi, medijima, Domu zdravlja, Centru za socijalni rad, svim školama i  vrtićima, bankama, „Graditelju“ i svim drugima subjektima,  osobe sa invaliditetom imaju svoje mesto u našoj sredini.

Nije mnogo takvih sredina u okruženju.

Svi mi koji smo deo „Biser-a“ zahvalni smo na podršci i ponosni što imamo takvo okruženje.

S poštovanjem,

Predsednica udruženja